Збараж, як місто, що входило до Галицько-Волинського князівства, вперше згадується в 1211р. Міська фортеця неодноразово зазнавала руйнацій від частих навал турків і татар, так в 1589 р. від чергового такого набігу вона була вщент зруйнована. В 1612 р. новий замок розпочав зводити Кшиштов Збаразькій за проектом архітектора Вінченцо Скамоцці. Згодом, після смерті Кшиштова в 1627р., проект було відезмінено і завершено вже його братом Юрієм Збаразьким.
В 1631р. замок успадкував князь Ярема Вишневецький. У 1649 р. під стінами Збаразької фортеці розгорнулись одні з переломних подій у Національно-Визвольній війні українського народу. Військо Богдана Хмельницького разом з кримським ханом Іслам Гіреєм ІІІ взяли твердиню в облогу, штурм якої тривав сім тижнів.
Виснажені поляки разом з князем Яремою Вишневецьким послали за допомогою гінця до короля Речі Посполитої. Щоб зарадити наступу поляків, на зустріч королівським гарнізонам Яна ІІ Казимира до Зборова, що поблизу Збаража, виступила основна частина війська Запорізького на чолі з гетьманом та ханом з його ордою. Унаслідок несподіваного удару королівське військо зазнало пораски. Ян ІІ Казимир змушений був шукати миру, але Богдан Хмельницький прагнув розгромити ворога. За домовленостями з кримським ханом і мурзами гетьман обіцяв щедро заплатити ординцям золотом, надати коней та провіанту, надав дозвіл на брання ясиру (бранець, полонений) західніше р. Горині. Але не дивлячись на явну перевагу, Іслам Гірей ІІІ зрадив гетьмана і примусив його піти на мир із королем, підписавши Зборівський договір. За усною домовленістю облога Збаража була знята. Під мурами замку полягло чимало героїв, славних синів свого народу, серед них полковник Станіслав Морозенко, також були поранені Іван Богун та Данило Нечай. Облога замку завдала значних руйнацій, які повторились у 1675 р. коли фортецю штурмувало турецьке військо Ібрагіма Шишмана. Але твердині вкотре відбудовувалась Вишневецькими. У середині ХVІІІ ст. місто переходить у власність роду Потоцьких. Сьогодні замок входить до складу Державного історико-архітектурного заповідника де розміщений музей. В Збаражі зберігся костел св. Антонія, який добре видний з замкової гори і є центральною спорудою бернардинського монастиря. Заснував монастир в 1627 р князь Єжи Збаразький, а будівництво первісного комплексу тривало до 1650-х рр. на кошти Я. Корибута-Вишневецького. В 1675р. костел знищений турками і перетворений на згарище. У 1723-55 рр. храм відбудований у ренесансно-барочному вигляді Юзефом та Станіславом Потоцькими. Також в місті збереглась Успенська церква, яка була збудована в 1758р.