Батурин

Головна » ПОДОРОЖ УКРАЇНОЮ » ЧЕРНІГІВЩИНА » Батурин

Батурин заснований в 1625 р. і входив до земель Речі Посполитою. Після приєднання Лівобережжя до Московської держави в 1669 р. містечко на р. Сейм стає резиденцією гетьманів України. Під час Північної війни в 1708 р. великий гетьман Іван Мазепа вирішив перейти на сторону шведів. Своїм новим союзникам, шведському королю Карлу ХІІ, він пообіцяв забезпечити артилерією та зимуванням в своїй столиці Розлючений такою зрадою, государ Петро І наказав російським військам під командуванням князя Олександра Меншикова знищити вотчину Мазепи. В листопаді гетьманська столиця була зруйнована, розграбована, також загинула чисельна кількість невинних мешканців. З того часу зберігся збудований у ХVІІ ст. будинок генерального судді Василя Кочубея.

Іван Мазепа був хрещеним батьком дочці генерального судді Мотрі. Йшли роки і непримітне дівчиня перетворилось в справжню красуню. Між нею і Мазепою спалахують нестримні почуття. Батько був не в захваті від цих стосунків, тому закохані зустрічались таємно. Юна Мотря бігала по алеї з батьківської хати до старого дуба, щоб сховати в ньому послання коханому. Дізнавшись про таємні побачення розлючений Кочубей написав листа Петру І, що його союзник Іван Мазепа збирається перейти на бік противника. Государ не повірив у зраду свого фаворита і наказав стратити суддю. Мотря, дізнавшись про причину смерті батька, пішла в монастир. 


Лише в 1750 р. обраний гетьманом України Кирило Розумовський відроджує Батурин. Спочатку за резиденцією Кирилу Григоровичу призначають Глухів, але знаючи яке місце в історії займає Мазепина столиця, переносить її до Батурина. В 1799 -1803 рр. зведено за проектом колишнього придворного архітектора Катерини ІІ шотландця Чарльза Камерона палац в стилі класицизму. В 1803р. збудована Воскресенська церква, яка за заповітом стала в цьому ж році усипальницею останнього українського гетьмана Кирила Розумовського. За народним переказом, церква побудована з величезної вежі, що називалася Мазепиним стовпом. Після смерті Кирила, палац залишився без належного догляду, а у 1824 р. пожежа знищила майже всі його інтер’єри. В 1993 р. в Батурині створено історико-культурний заповідник ,,Гетьманська столиця’’, де відреставровано та відбудовано колишню резиденцію.