Жовква

Головна » ПОДОРОЖ УКРАЇНОЮ » ЛЬВІВЩИНА » Жовква

На місці колишнього поселення Винники в 1594р було закладене найгарніше містечко-фортеця Львівщини, назва якого походить від прізвища його засновника – коронного гетьмана Станіслава Жолкевського. Будівництво відбувалось під пильним оком італійського архітектора Павла Щасливого, а після 1618р. під керівництвом Павла Римлянина та Амброзія Прихильного. Місто мало високі оборонні мури та чотири брами – Львівську, Єврейську (Жидівську), Глинську (Краківську), Звіринецьку. В 1620р. в битві під Цецорою героїчно загинув Станіслав Жолкевський, а згодом від отриманих в тій ж битві тяжких поранень помер єдиний його син Ян. Замок залишається вдові коронного гетьмана Регіні, після смерті якої нащадком стає її донька Софія, дружина володаря Олеського замку Станіслава Даниловича.

Нові власники зміцнюють укріплення міста-фортеці, так при поході на Львів у 1648 році козацьке військо Богдана Хмельницького не зважилось штурмувати твердиню. Згодом спадкоємицею замку стає донька Даниловичів Теофілія Собеська, а з 1670р. – її син, майбутній король Речі Посполитої Ян ІІІ Собеській, після обрання якого в 1674 році Жовква стає королівською резиденцією.

Замок зазнає значних зовнішніх та внутрішніх перетворень, зали замку прикрашають полотна видатних художників та багатою колекцією зброї.Також був розбитий парк у французькому стилі з фонтанами та скульптурами. Король влаштовував військові паради та гучні прийоми, один з них відбувся в 1683р. на честь переможної битви над Османською імперією під Віднем.

Під час Північної війни зі шведами в 1706-1707рр. в замку розмістився імператор Петр І, якого відвідував гетьман Іван Мазепа. З 1740р. замок належить знатному роду Радзивіллів і втрачає своє оборонне значення. Більшість з неповторного архітектурного ансамблю було зведено у XVІІ – XVІІІ ст.. Перед оборонними мурами була розбита Ринкова площа (сучасна пл.. Вічева) з житловими будинками з відкритими аркадними галереями. На площі домінує в стилі пізнього ренесансну костьол Св. Лаврентія (1606-1618рр.), де можна побачити скульптурні надгробки родин Жолкевських і Собеських. Заслуговує на увагу Троїцька церква Василіяньского монастиря з дзвіницею (1612р.). На передмісті Жовкви збереглась дерев’яна церква Святої Трійці (1720р., яка внесена до списку об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО..