Головна » ПОДОРОЖ УКРАЇНОЮ » КИЇВЩИНА » Біла Церква

Початок місто бере з часів Київської Русі. Великий князь київський Ярослав Мудрий, згідно зі своїм християнським іменем Юрій, в 1032 році заснував на березі річки Рось місто Юр’їв. Місто як процвітало так і занепадало від постійних навал печенігів, згодом набігів половців, монголо-татар. Так в ХІІІ столітті Юр’їв пав у руїнах, залишив по собі напівзруйнований білокам’яний єпископський собор. Саме тому місце, а згодом і відновлене місто, отримало назву Біла Церква. Київське князівство, до складу якого входила і Біла Церква, у 1362 році було приєднано до Литви, а після увійшла до Складу Речі Посполитої (Люблінська унія 1569р.). Польським королем Сигізмундом ІІІ у 1589 році місту було надано Магдебурзьке право. Місто багате на історичні події. На чолі Кшиштофа Косинського в 1591 році відбулось селянсько-козацьке повстання. За часи Визвольної війни 1648-1657 років під проводом Богдана Хмельницького Біла Церква стала полковим містом, а в вересні 1651 році тут був укладений Білоцерківський договір між гетьманом Б. Хмельницьким та польською шляхтою. Бачило місто повстання козаків проти Польщі під проводом полковника Семена Палія (1702р.). З містом пов’язана постать гетьмана Івана Мазепи.

Останніми власниками і довгий час місто належало сім’ї Браницьких, які в 1774 році отримали ці землі за придушення Коліївщини. Серед культових архітектурних пам’яток міста римо-католицький костел Іона Хрестителя (1812р.), розміщений на Замковій горі, там де знаходився собор який дав назву міста. На кошти Олександри Браницької був зведений Свято-Преображенський кафедральний собор (1833—1839 рр.), який став усипальницею благодійниці. На замовлення Браницьких була споруджена резиденція Зимовий палац (1796р.), а свою назву вона отримала завдяки тому, що дворяни проживали тут в зимовий період. Крім того були побудовані торгові ряди (1809-1814 рр.), будинок Дворянських зібрань (30-ті роки ХІХ ст.).

Одним з визначних шедеврів міста є пам’ятка садово-паркового мистецтва ,,Олександрія,,. Прогулюючись парком, розумієш яке натхнення він давав відомим митцям, таким як Т.Г. Шевченко, О.С. Пушкін. Також парк не раз відвідували російські царі та члени їх сімей. Назва парку ,,Олександрія,, походить від імені засновниці Олександри Браницької, яка розпочала будівництво близько 1784-1786 років. Втілювати ідею запросили відомого французького архітектора Мюффо. Згодом над проектом в парку працювали архітектори та садівники Ботані, Станге, Бартецький, Вітт, Енс, які заклали основу паркових композицій, що дає насолоджуватись вишуканістю по сей день.